Kızlık Zarı Dikimi Gaziantep

KIZLIK ZARI TAMİR EDİLEBİLİNİR Mİ? KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR?

KIZLIK ZARI DİKİMİ GAZİANTEP 2022 FİYATLARI

Fizyolojik olarak kızlık zarının işlevi tam olarak bilinmemektedir. Ergenlik öncesi dönemde daha sert bir yapıya sahip olması nedeniyle enfeksiyonların vajinaya geçişine engel olduğu sanılmaktadır. Yine de kızlık zarının fonksiyonunu fizyolojik değil sosyolojik kabul etmek çok daha mantıklıdır. İşlem ücretleri hakkında bilgiyi arayarak öğrenebilirsiniz.
Kızlık zarı tamirine hymenoplasti veya hymenoplasti ismi verilir.Kızlıkzarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler. Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde yapılır.

Gaziantep Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı:Cinsel birleşmeden veya evlenmeden çok önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Flep yöntemi kızlık zarı onarımında kalıcı ve güvenilir yöntemdir. Flep yönteminde vajina girişinden kaldırılan iki damarlı flep ile kızlık zarı yeniden yapılabilmektedir. Ancak bu ameliyatın başarılı olması için tecrübe gereklidir. Flep yöntemi için kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Ayrıca daha önceki ilişki sayısı ve süresinin de önemi yoktur. Damarlı dokulardan oluşturulduğu için neredeyse orijinal kızlık zarına göre kanama olasılığı daha yüksektir.

Geçici:Evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır. Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalı olan önemli bir toplumsal problemdir.
Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Kızlık zarı flep yöntemi ameliyat sonrasında cinsel bölgede gerginlik oluşturacak hareketlerden kaçınmalısınız. Barsakları yumuşak tutmalı, kabız olmamalı, uzun süre ayakta kalmamalı, cinsel bölgeyi kuru ve temiz tutmalısınız.

KIZLIK ZARI ANATOMİK YAPISI
Kızlık zarı anatomik olarak vajinayı oluşturan ve “mukoza” adı verilen dokunun vajina girişini oluşturan doku kıvrımıdır. Yani kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1.5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.
Kızlık Zarı Diktirme

Kızlık zarı, bu yapısıyla dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Dışarıya bakan ön yüzü “deri”ye, vajina içine bakan arka yüzü ise “mukoza”ya benzer. Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı kızlık zarı türlerinin belirlenmesinde kullanılır.
Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Değişik tipte kızlık zarları vardır. Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok kalın veya çokince(esnek) olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.
En sık görülen şekilleri;

(A); En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kadınların %70-95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı halka şeklinde vagina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlıkzarı yapısıdır. Bazen ortasındaki delik fazla geniş, kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır. Bu durumda cinsel birliktelikte “niye kanama olmadı, acaba bakire mi?” endişesi oluşmaktadır.
Septalı hymen(B); Nadir görülür, ortasındaki delik bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı, aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar.

Kızlık Zarı Dikimi Yapan Yerler
Kribriform hymen(C); Çok nadirdir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantel şeklinde görülmektedir.
Ksentrik hymen; Yarımay şeklinde alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır. Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular.
Yırtılmış ,bozulmuş hymen; Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu.
Esnek, yırtılmayan hymen

(E); Cinsel ilişki ile yırtılmayan “esnek kızlık zarı” olarak isimlendirilen durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum şeklidir. Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında ilişkide kanama olmadığı için genellikle muayene için jinekoloğa başvurmaktadırlar.
Gaziantep Kızlık Zarı Tamiri
Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve etli (kalın) kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazan bu durumlarda bir takım cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ancak bu tür olumsuzluklar oldukça nadir görülmektedir
Vajinal kanama her zaman kızlık zarının bozulduğunu göstermez .Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir.
KALIN KIZLIK ZARI OLMASI İLİŞKİYE ENGEL MİDİR?
Bazı durumlarda ilk cinsel birleşme birinci denemede ve sonraki birkaç denemede gerçekleşmeyebilir. Bunu en sık görülen nedeni sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değildir. En sık görülen neden, genç kadının kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesidir. Bu durumda kadın kendini gevşetmeyecek, vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalacak ve vajina giriş bölgesinde yeterince ıslanma ve kayganlaşma olmayacağından penisin vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşması zor olacaktır. Pek az da olsa diğer bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olmasıdır. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” sebebiyle baş vuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ilişki girişimleri sonuçsuz kalmıştır ve muayenesinde de gerçekten de kızlık zarı kalındır. Bu durumlarda bazen cerrahi müdahale ile kızlık zarının doktor tarafından küçük bir operasyonla açılması gerekebilir.
COİT YIRTIĞI NEDİR (ACİLDE BALAYI)?
Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda bazı kadınlarda eğer kendini sıkıyorsada zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.
Normalde ilk ilişkide oluşan kanama en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden acil müdahale edilebilecek bir merkeze başvurmak gerekir.Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla “damarlı” olmasından kaynaklanır.
KIZLIK ZARI YIRTILDIKTAN SONRA HAVUZA – DENİZE GİRMEDE(Balayı problemi) BİR SAKINCA VAR MIDIR?
Kalın olan kızlık zarının yırtılması sonucu fazla kanama ve yırtık olabildiği için 2-7 gün denize-havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.
EL İLE VEYA MASTURBASYON YOLU İLE KIZLIK ZARI YIRTILABİLİR Mİ?
Vagina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman yırtılabilmektedir. Fakat vagina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.
KIZLIK ZARI SÜRTÜNME İLE BOZULUR MU?
Kızlık zarı yalnızca sürtünme ile bozulmaz. Yalnızca içeriye yabancı bir madde sokulması, vajinaya darbe alınması veya penisin girmesi ile yırtılma olmaktadır
ANAL SEKS SIRASINDA KIZLIK ZARI ZARAR GÖRÜR MÜ?
Hayır görmez, fakat ters ilişki (anal seks) cinsel-genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli değildir.Bulaşıcı hastalıkların yayılımı ve başlangıcı ıçin davetiye verebilir.Dinimizce günah sayılmıştır.

KIZLIK ZARININ NE ZAMAN VE NASIL YIRTILDIĞI ANLAŞILIR MI?

Yırtılmanın üzerinden 7-10 gün geçtikten sonra, bu yırtılmanın yeni mi yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak mümkün değildir.
Kızlık zarının nasıl yırtıldığı da bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim ile mi veya kaza – travma sonucu ile mi yırtıldığınıda muayne ederek anlamak mümkün değildir.
KOLAYLAŞTIRICILAR (LUBRİKANTLAR) NEDİR?
Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır.
ÖNCEDEN KAÇ KİŞİYLE İLİŞKİYE GİRDİĞİ ANLAŞILABİLİR Mİ?
Bir bayanın yapılan jinekolojik muayenesi sonucunda önceden kaç kişi ile ilişkiye girdiğini tespit etmek mümkün değildir. Bunu gösteren herhangi bir test de bulunmamaktadır
Bekaret Kontrolü

GAZİANTEP KIZLIK ZARI MUAYENESİ

MUAYENEDE KIZLIK ZARININ SAĞLAM OLUP OLMADIĞI ANLAŞILABİLİR

Kadın – Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir. Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler.
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları ne yazık ki genç kadınların “kızlık zarı muayenesi” için kliniğe getirilmelerine ve böylece kişilik haklarının aşağılanmasına tanık olmaktadırlar.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?
Kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yer almaktadır. Dışarıdan yaklaşık olarak 2-3 cm kadar içeride yerleşmiştir.

Kızlık zarı dikilmesi operasyonu hangi hekimler tarafından yapılmalıdır?
Kızlık zarı dikilmesi operasyonu bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Herkese kızlık zarı diktirme (bekaret onarımı) operasyonu yapılabilir mi?
Evet.  Her türdeki vajina ve kızlık zarı yapısına sahip kişilere kızlık zarı diktirme (himenoplasti) operasyonu yapılabilir.

Kızlık zarı diktirme için daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki olduğunun önemi yoktur. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı “esnek” yapıda olan kişilerde de kızlık zarı dikilmesi işlemi yapılabilir mi?
Evet. Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bazı kişilerde kızlık zarı geride olarak tabir edilen bir durumdur.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?
Hayır. Siz söylemedikçe önceden kızlığın dikilmesi operasyonunun yapıldığı anlaşılmaz.

Ancak burada tek istisna durum vardır; o da bir jinekolog tarafından kızlık zarı muayenesi muayene olmak..  Çünkü kızlık zarının dikildiği (tamir edildiği) ancak bir jinekolog veya adli tabip tarafından yapılan jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi
Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir? Kalıcı kızlık zarı dikimi için flep yöntemi
“Flep” doku kaydırma anlamına gelmektedir.

Vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yani doku kaydırarak ilk cinsel ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde ilk ilişkide kanama gelmesi sağlanabilir. Bu tür ameliyatlara da “kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi” veya “flep operasyonu” adı verilmektedir. Uygun vakalarda uzun süreli kalıcı olma özelliği vardır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir? Kızlık zarı dikimi öncesi ve sonrası

Kızlık zarının yırtılan kenarları kesilerek yeniden bir araya getirilebilir. Buna mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi adı verilmektedir. Bu yöntemle de kızlık zarı kalıcı olarak onarılmaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi flep yöntemine göre daha üstündür ve daha başarılıdır. Ancak bu konuda tecrübe gerektirir.

Kızlık zarı dikiminde kesin ve gerantili çözüm ameliyatı yapan hekimin mikrocerrahi becerisi ile paralel seyretmektedir.

Kısa vadeli kızlık zarı diktirme nedir? Geçici kızlık zarı dikimi

Mikrocerrahi tekniği ile sekonder onarım ve vajinal flep yöntemleri “uzun vadeli onarım” ameliyatları kapsamındayken, vajina içine atılarak vajinayı daraltan dikişler genel olarak “kısa vadeli onarım” kapsamındadır ve kesin başarı için ilişkiden 1 ile 7 gün öncesinde yapılması uygundur.

Geçici kızlık zarı dikimi evlilik günü yakın olanlar için daha uygun bir seçenektir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatları ne zaman yapılmalıdır ?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman yapılabilirken (uzun vadeli onarım), bazıları evlenmeden 2-6 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir.

Kısa vadeli yani evlenmeden 1-7 gün önce yapılan ameliyatlardaki başarı şansı jinekoloğun tecrübesine de bağlı olarak %100’dür.

Uzun vadeli flep operasyonları ve mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarının tamiri ameliyatlarında ise kişilere evlenmeden 4-5 gün önce bir kontrol önerilmektedir. Bu şekilde kesin sonuç elde etmek mümkündür.

Ameliyat işlemleri genelde 20-30 dakika kadar süren, genel anestezi (uyutularak) veya daha çoğunlukla lokal anestezi (uyuşturularak) ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur. İşlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine yanında kişinin vajen durumuna göre başarı şansı değişmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrası dönem
Kızlık zarı dikimi sonrası dönemde kişilerde şiddetli bir ağrı olmaz. Yalnızca vajinal bölgede hafif bir gerginlik hissi ve hafif bir kanamanın olması normal kabul edilmektedir.

Eğer kişi şehir dışından geliyor ise aynı gün içinde yola çıkmasında, banyo yapmasında ve hareket etmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır. Özetle kişinin günlük hareketlerini kısıtlaması gerekmeyecektir.

Her jinekolog kızlık zarı onarımı ameliyatı yapabilir mi?
Hayır.  Pek çok jinekolog doktor bu ameliyatı prensip olarak yapmaz.  Ancak Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur.

Kızlık zarı operasyonları aynen vajina estetiği ile ilgili operasyonlar gibi son yıllarda güncelliğini koruyan ve arttıran operasyonlar arasındadır. Hatta vajina estetik ameliyatları ile eş zamanlı olarak kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir. Pek çok kadında kızlık zarının dikimi sırasında lazerle veya cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatı da yapılmakta ve böylelikle kesinn ve garantili çözüm elde edilmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • İşlem sonrasında duş alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Ancak çömelmek ya da oturarak banyo yapmak yasaktır.
 • İşlem yapıldıktan sonra doktorunuz kontrolde izin verene kadar havuza veya denize girilmemesi gerekir.
 • İşlem sonrasında ortak kullanılan tuvaletlerin kullanılmaması enfeksiyon oluşmaması için çok önemlidir.
 • Operasyon sonrasında alaturka (çömelmeli) tuvalet değil mutlaka alafranga tuvalet kullanılmalıdır.
 • Kızlık zarı dikimi işleminden sonra özellikle ilk 1 hafta boyunca, skinny ya da strech kot pantolonlar gibi dar kıyafetler giyilmemelidir. Tanga ya da string yerine geniş kesim pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi de önemlidir.
 • İşleminden sonra özellikle ilk 2 hafta günde 2 kez mutlaka pansuman yapılmalıdır. Ayrıca işlemi yapan doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız da iyileşme için önemlidir.
 • Kızlık zarı dikimi işleminden sonra seyahat etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak uzun süre oturmak vajinal bölgeyi nemlendirebilir. Seyahat durumunda dikişlerin nemli kalmamasına ve temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Kızlık zarı dikiminin kalıcı ya da geçici olmasına göre dikkatli olunması gereken süreler değişir. Kalıcı kızlık zarı dikiminin iyileşmesi 1 ay sürmektedir. İyileşme süreci tamamlanmadan tekrar birliktelik yaşanması önerilmez. Geçici kızlık zarı dikiminde de düğünden 3-5 gün önce işlem yapılmalıdır. Bu süre zarfında doktorunuzun önerilerine dikkat etmezseniz, ilk gece kanaması konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Kesinlikle dikişlerinizi dokunarak ya da bacaklarınızı ayırıp bakmaya çalışarak kontrol etmeye çalışmayın. Dikişlerinizi kontrol etmeye çalıştığınızda bacaklarınızı açtığınız için kasılma ve gerilmeye neden olursunuz ve dikişleriniz zarar görür. Bu durumda da iyileşme tamamlanamaz ve birliktelikte kanamanız olmaz.
 • Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında yürüyüşünüzde herhangi bir değişikliğe gerek yoktur. İşlem yapıldığı dışarıdan belli olmayacaktır.
 • Kızlık zarı dikimi işleminden sonra kanlı akıntı ya da bazen kanama görülebilir ancak bu durum önemli olmayıp, iyileşme süresince görülebilmektedir. Pansumanlarınıza dikkat etmeniz bu dönemde önemlidir.
 • İşlem sonrası ata binmek, bisiklete veya motorsiklete binmek, bacakları çok aşırı derecede yanlara açmayı gerektirecek hareketler ve sporlar yapılmamalıdır.
 • Geçici kızlık zarı dikiminde de kalıcı kızlık zarı dikiminde de dikişler kendiliğinden erimektedir. Bu nedenle dikişlerin alınması gerekmez.
 • İşlem yapıldıktan sonra mutlaka kanama olacaktır. Ancak buna rağmen sonrasındaki ilk birlikte dikkat etmeniz gerekenleri mutlaka doktorunuza sorunuz.

Leave a Reply